Bu Aşk Olur mu?

“Daha önce şirketimiz çalışanlarından iki arkadaşın birlikteliği, evlilikle sonuçlandı. Bu durum bizi çok mutlu etti.”(Yapı-İnşaat Sektöründen bir yönetici)

“Şirketimizde ast-üst ilişkisi olan bir çift evlendi ancak boşanma sürecinde üst olan çalışana mobbinge yaptı ve zorla ayrılmasına neden oldu.” (Üretim-İmalat sektöründen bir yönetici )

“Herkes birbiriyle olabiliyor ama İK departmanından birinin şirketten biriyle olması yasak.”

(Petrol-Kimya sektöründe yönetici)

 

Yukarıdaki cümlelerde de görüleceği gibi iş yerinde aşk yaşamaya yöneticilerin bakış açıları değişkenlik göstermektedir.

Günün büyük bir bölümünün iş yerlerinde geçiyor olması, sosyalleşmek için vakit ayrılamıyor olması gibi nedenler çalışanların ofis arkadaşları ile duygusal bağ kurmalarını pekiştiren etkenlerden.

Bununla birlikte kadınların çalışma hayatında artması da işverenlerin bu duruma bakış açılarının biraz daha esnek olmasını sağladı desek çok da yanılmış olmayız aslında…

Fakat ne olursa olsun, eşinizin, sevgilinizin ya da hoşlandığınız kişi ile aynı iş yerinde çalışmak dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

Aslında bu yazıyı yazarken amacım akademik yazıları deşmek, yazıya bilimsel manalar yüklemek değil; sadece son dönemlerde rast geldiğim ve buz gibi bir havada içimizi ısıtan bu konu hakkındaki düşüncelerimi nazikçe dile getirebilmek.

İşte ben de bu amaçla, iş yerinde yaşanan duygusal ilişkilerde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle derledim:

 

İlk olarak çalışmakta olduğunuz kurumun konuyla alakalı fikrini ve görüşünü anlayın

Çalıştığınız kurum böyle bir olayı destekliyor da olabilir, şiddetle karşı çıkıyor da olabilir. Bu durumu bilmeden de yol almanız sizin ve karşınızdaki kişinin kariyer planlamasında olumsuz etkilere yol açabilir.

 

Kişisel çıkarlar için ilişkinizi kullanmayın

Direkt raporlama yaptığınız birileri ile duygusal ilişki yaşamak konusu başlı başına önem taşıyan bir konu olmakla beraber, terfi, maaş zammı ya da herhangi başka bir kişisel çıkara ilişkini alet etmeyin.

 

Yazışmalarınızda kullandığınız dile dikkat edin

Günümüzde iş yerlerinde mail yolu ile yazışma kaçınılmaz olalı epey oldu. Ve eğer iş ilişkisi içerisinde olduğunuz biri ile duygusal bir ilişki yaşamaktaysanız, yazışmalara dikkat!

 

Her fırsatta dip dibe olmayın

Bir ilişki koçu olmamakla beraber, buna öncelikle ilişkinizin sağlığı için dikkat etmeniz gerekir. Yemek arası, ulaşım süreci, çay-kahve-sigara molaları… Bu tarz vakitlerin tamamını beraberce geçirmeniz başta sizi sıkmakla beraber etraftakiler içinde rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir.

 

Kıskançlık krizleri, kırılma noktası

İş yerinden biri ile birlikteyseniz kıskanma eşiğinizi kontrol altında tutmak son derece mühim bir konudur. Unutmayın, özel hayatında sizinle olsa dahi iş yerinde birden fazla insanla görüşmek ve iletişim halinde olmak zorunda.

 

Beden dilinize dikkat

Diyelim ki bir iş arkadaşınızla tatlı bir birliktelik içerisindesiniz, lütfen beden dilinize hâkim olunuz. Gelip geçerken dokunmalar, göz hapsine alıp rahatsız etmeler ve rahatsız etmenin dışında uzun uzun bakışmalar dikkat edilmesi gereken noktalardan bence.

 

Herkes bilmek zorunda değil

Tüm şartlar olumlu bile olsa siz yine de ilişkinizi herkesin ağzına sakız olacak şekilde yaymayın. Herkesin bilmesinin ne sakıncası var diye düşünebilirsin, ama düşünsenize kötü rüya gördüğünüz bir gecenin sabahında mutsuz işe gelişinizin suçunun ilişkiniz olduğunu…

 

İşin sonu ayrılığa varınca…

Her ilişki her zaman mutlu sonla yada mutlu başlangıçla devam etmek zorunda değil ya.. Diyelim ki bir ayrılık söz konusu oldu, yukarıdaki kurallar hala harfiyen geçerliliğini korumakla beraber, ortak yer aldığınız projeler ya da çalıştığınız alanlar var ise, lütfen sırf hırsınızı öfkenizi çıkarabilmek adına işlerinize ket vurmayın. Sonuçta iş iştir, aşk aşktır.

images

İş yerinde sevip bu sevgiyi evlilik ile devam ettiren biri olarak ben, iş yerinde aşka şiddetle negatif bakmamakla beraber, eşlerin aynı yerde çalışması olayına pek sıcak bakmıyorum.

Ayrıca bir insan kaynakları çalışanı olarak İK cının işyerinde aşk yaşamasına da pek doğru bulmuyorum. (ama ne yaparsın, tecrübesizlik ve gençlik işte 🙂

Bu durumun kurum içerisinde herkes tarafından profesyonellik çerçevesinde değerlendirilmeyeceğine ve bu durumun eşlerin kariyer ve dolaylı yoldan özel hayatlarını olumsuz etkileyebileceği fikrindeyim. Tabiî ki takdir sizlerin…

 

Yeni bir yılın, 2015 yılının ilk günlerinde bloğumda sevgi içerikli bir konuya kibarca değinmek istemiştim. Umuyorum ki başarılı olabilmişimdir.

 

Son olarak yeni yılın herkese bol sevgi saygı, sağlık, başarı ve gönlünden geçenleri getirdiği bir yıl olmasını dilerim… 🙂

Ve son olarak, yazıya başlığı seçerken alıntı yaptığım şarkı sizlerle:

Kaynak: yenibiris, kadınlar kulübü, hürriyet.

 

(Visited 7 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir